6 забележителни неща, които трябва да знаете за Сицилия
Улична храна
Неотдавна Палермо, столицата на Сицилия, бе избран за европейска столица на уличната храна. В последната класация на Форбс той е сред петте града в света с най- добра улична храна и е на първо място в Европа по този показател. Сред деликатесите, предлагани от улични търговци, откриваме аранчини (прочутите сицилиански оризови топки с месо или бекон по избор) и panelle (малки квадрати от пържени, смачкани билки и нахут, които се консумират с хляб). Stigghiola е местна версия на пица, направена с доматен сос, сирене Caciocavallo, лук и аншоа върху дебела и мека коричка.Като десерт можете да поръчате гранита, полузамразена напитка с натрошен лед и лимон или други аромати. Също така не бива да пропускате да опитате и прочутите frutta alla Martorana (плодове, направени от бадемово тесто) по време на вашата почивка в Сицилия.
Морски чудовища
Според гръцката митология корабите, които отиват към Месина през пролива между Сицилия и Калабрия, са в опасност да бъде атакувани от Сцила и Харибда, чудовища, които пазят от двете страни на теснината. Този мит е довел до израза "между Сцила и Харибда," местен еквивалент на "между чука и наковалнята."
За пръв път описани от Омир в „Одисея“, двете чудовища били първоначално красиви нимфи, които били трансформирани в ужасяващи форми. В „Метаморфози“ Овидий казва, че морският бог Главк се влюбил в Сцила, но тя била отблъсната от рибята му опашка, така той отишъл при известната магьосница Цирцея и я попитал за любовен еликсир. За беда на всички участници самата Цирцея била влюбена в Главк. В пристъп на ревност тя отровила водите и превърнала Сцила в чудовище с шест глави, всяка от които имала много дълъг врат, четири очи и уста с три реда зъби, които използвала, за да дъвче нещастни моряци.
Харибда, според други митове, някога била лакома жена, която била наказана от Зевс за кражба на добитък от боговете. Тя била превърната в чудовище и принудена да поглъща такива огромни количества вода, че веднага ги повръщала, създавайки големи водовъртежи, в които да потъват минаващите кораби. Вярно е, че има такива силни течения в пролива на Месина, но все още няма достоверни очевидци, свидетелстващи за някакви повръщащи чудовища.
Най- високият действащ вулкан в Европа
Намиращ се в източната част на остров Сицилия близо до Катания и достигащ на височина над 3000 метра (10,000 фута), Етна е най-високият действащ вулкан в Европа. "Действащ " със сигурност е правилната дума, за да го опише - последното изригване с лава е в края на декември 2015 г., но почти всяка година вулканът показва признаци на активност.
Въпреки многобройните си изригвания през годините има голям град наблизо, който не предприема никакви предпазни мерки срещу опасностите на вулкана и в резултат веднъж почти изцяло е унищожен. Дори и така, има само 77 смъртни случаи, които биха могли да бъдат отнесени директно към Етна, включително скорошната смърт на двама недалновидни туристи, които решили да се изкачат близо до върха. Местните хора не се страхуват от него, а в действителност се надяват, че вулканът ще остане активен още дълго време. Плодородните вулканични почви поддържат земеделието в района, включително лозята - някои от най-добрите вина в Сицилия се произвежда от грозде, отгледано в региона.
Най- голямата опера в Италия
Всички знаят, че италианците обичат операта. Ако размерът е показател за любов, тогава сицилианците я обичат най-много от всички. Най-големият театър и опера в Италия, Театро Масимо, е построен в Палермо и открит през 1897 г. Пълното му име е Teatro Massimo Vittorio Emanuele, защото е посветен на крал Виктор Емануел II.
Строителството трае повече от 20 години, като започва през 1874 и завършва през 1897 г. Операта е проектирана и ръководена от италианския архитект Джован Батиста Филипо Базиле, който не доживява да види работата си завършена. След смъртта му през 1891 г. строителството е продължено от неговия син- Ернесто Базиле. Театро Масимо може да се види в пълния си блясък по време на дългата оперна сцена в края на „Кръстника“ на Франсис Форд Копола, трета част.
Съюзническата инвазия
Докато инвазията в Нормандия или „Денят Д“ се чества като голямата повратна точка във Втората световна война, също така е вярно, че нахлуването в Сицилия на съюзниците през 1943 г. е по-ранна победа, която им помага да вземат превес над силите на Оста. Под кодово име „Операция Хъски“ битката продължава 38 дни и завършва с решителна победа за нахлуващите съюзническите сили.
Благодарение на завземането на Сицилия съюзниците са в състояние да контролират Средиземно море, принуждават немските войници да се изтеглят в северната част на Франция (където по-късно ще бъдат атакувани в „Деня Д“) и в крайна сметка завършва освобождението на европейския континент. Успехът на инвазията също е причина за падането на Бенито Мусолини и ареста на диктатора от крал Виктор Емануил, въпреки че по-късно е освободен от немците и управлява до 1945 г. в ограничената република Сало. Говори се, че Сицилия е най-малко националистическата част на Италия по това време и че сицилианци не се борят за оста-те най-вече помагат на съюзниците в борбата им с немските сили.
Тя може би има по-добри гръцки руини от Гърция
Сицилия е богата на древни гръцки руини и мнозина казват, че са по-красиви от тези, намерени в съвременна Гърция. Дълго време древните гърци контролират голяма част от острова, най-вече в източната района около Сиракуза, където е роден известният математик Архимед. Добре запазени гръцки руини все още има в Сиракуза, Таормина и близо до Агридженто, където се намира известната "Долина на храмовете", колекция от седем различни храма, посветени на различни гръцки божества.
Гръцкият контрол над региона приключва с римското завладяване на острова след обсадата на Сиракуза в 214-212 пр. н. е.. Сиракуза се бори храбро срещу римляните с новите военни изобретения на Архимед, които включат "нокъта на Архимед"- кран, който е в състояние да вдигне римски кораб от водата и да го потопи. Използват се и гигантски огледала, за да отклонят слънчевата светлина и да се запалят платната на вражеските кораби. Въпреки находчивостта на защитниците римляните печелят войната и Архимед е убит. Римски войник не се подчинява на заповедите да се запази старият математик жив и го убива, докато чертае геометрични форми върху пясъка. "Не безпокойте моите кръгове" са известните му последни думи, когато римският войник стъпва върху рисунките му.
Почивката в Сицилия е едно незабравимо преживяване!