Почивка на Крит - непознатата страна на познатия остров
Крит е един от островите, любими на туристите. Всяка година милиони хора идват в този рай, за да се отпуснат и да се заредят с приятни усещания. За Крит неговите уникални плажове и старинни градчета има изписани десетки страници. За това ние ще представим някои не толкова известни, но също толкова интересни места и забележителности, които да посетите по време на Вашата почивка на остров Крит.
Тук всеки може да намери забавление. Няма значениес какви възможности разполагаш - на Крит има всичко.
Крит в цифри
Крит е с площ от 8335 квадратни км. И въпреки че основната туристическа индустрия се намира на северния бряг, в южната част любителите на уединението могат да се насладят на тихите безлюдни плажове.
Крит няма собствен вулкан, но наблизо е Санторини (около 130 км), изригването на който веднъж довело до образуването на цунами, което разрушило острова. Това събитие е едно от най-трагичните в историята на Крит.
Крит има умерен средиземноморски климат. Това означава, че зимите са дъждовни, а лятото- горещо и сухо. Има обаче малки разлики между крайбрежните и планинските райони.Понякога зимата в планинската част на острова може да бъде придружена от обилни снеговалежи - такава, че снегът по върховете на планините не се топи до юни. Въпреки това дори и през зимата Крит може да бъде интересен за туристите.
След краткия мраз идва мартенското слънце, когато се появяват първите къпещи се - ако температурата на водата го позволява. Но месец май е най- доброто време за занимания на открито. През юни времето става наистина горещо и островът се посещава от стотици хиляди туристи.
Но освен плажовете и морето има и много забележителности, които привличат туристите за почивка на Крит.
Неизвестният Крит
Потъналият град Олус е важна забележителност, макар че е всъщност е почти невидим. Според историците градът процъфтява в Минойския период (3000-900 г. пр. Хр.). Руините на античния град все още могат да се видят на дъното на канала Порос. Там са открити много артефакти, включително писмени за историята и значението на града. Мнозина смятат, че би могло да се направи още, за да се увеличи туристическата привлекателност на това място с голямо историческо и културно значение. За да видите Олус, първо трябва да го откриете, а това не е толкова лесно. Няма да намерите никъде указателни табели или брошури, които да рекламират това място. Разбира се, можете да се опитате да се гмуркате с маска, но тогава не би било лошо много ясно да знаете къде точно да го направите, а в това не са сигурни дори местните жители.Потъналият град се намира в източната част на Елунда при провлака, който свързва сушата с Калидон, образуващ източната граница на залива. Ориентир са останки от вятърни мелници. Олус се намира в близост до Елунда, не далеч от симпатичната алея с фенери.
Крит и легендите
Един от най-забележителните паметници на критската архитектура е двореца в Кносос. Неговият образ краси туристическите брошури, пощенски картички и сувенири от Крит. Учените разграничават два периода в съществуването на двореца. Първият е от 2000-1700 г. пр. Хр. и приключва, когато е разрушен от земетресение през 1700 г. пр. Хр . След това минойците строят нов дворец от руините и това е този шедьовър на Минойската архитектура, на останки от който може да се възхищавате и днес. По време на пика на своята цивилизация, която процъфтява в периода 1700-1450 г. пр. Хр., минойците достигат забележителни умения в областта на архитектурата, живописта, инженерните технологии, като ярко свидетелство за това е дворецът в Кносос.Това е най-големият от дворец, построен от минойците с площ от 130х180 метра, като включва повече от хиляда стаи и зали за различни цели. Това не е просто резиденция на царя и сановниците, а и административен и икономически център, около който се е разпростирал град Кносос.
Стените на стаите са изящно декорирани, фреските изобразяват млади мъже, занимаващи се със спорт, момичета, скачащи върху бик. Помещенията също се отличават с изискан вкус: никакви излишества, всичко е в хармония. Голямо стълбище води до царските покои. Тук всичко е строго и стегнато: редуващи се черни и червени колони, разширяващи се на върха, които служат да насочват въздушния поток от външната колонада да осигури необходимата температура. Западната част на двореца е церемониална. В тронната зала на аудиенция можели да дойдат до шестнадесет души.
Според един мит, на остров Крит по време на царуването на цар Минос бил издигнат огромен дворец със сложна система от стаи и коридори, изходът от който трудно можел да бъде открит. В този дворец Минос поставил Минотавъра, чудовище с глава на бик и човешко тяло. На всеки седем години в Крит от Минос Атина изпращали седем красиви момичета и седем момчета, които били изяждани от чудовището. Край на това сложил Тезей, който доброволно отишъл в Минос. Той успял да убие ужасното чудовище, спасил обречените атински младежи и намерил изход от лабиринта. Освен това дъщерята на Минос Ариадна се влюбила в него и му помогнала да намери изхода от лабиринта, като на влизане му дала кълбо прежда, която той размотавал по пътя. Легендата звучи добре, но съществувал ли е наистина лабиринтът?
Много от тези, които са посетили руините на двореца в Кносос са съгласни с твърдението на учените, че дворецът е самият лабиринт с грандиозните си размери, многобройните и хаотични разположени помещения. Привържениците на тази теория не се интересуват, че дворецът е построен много по-късно, отколкото е записана легендата. Има хора, които смятат, че лабиринтът се намира в планината и се състои от сложно свързани помежду си пещери и проходи между тях. Поддръжниците на тази версия твърдят, че и до ден днешен тези пещери са обитавани от мистериозни същества.
За любителите на планината
Ждрелото Самария е друго много интересно място на остров Крит, за което не се пише токова често, то е най-голямото в Европа, простира се на 18 км. Намира се в югозападната част на Крит в префектура Ханя. Самария е и Национален парк с интересни флора и фауна. Тук има 450 вида растения. Забранено е изнасянето дори на едно листенце. За да се обходи цялото ждрело са необходими от 6 до 8 часа.
Манастирът Kera Kardiotissaе е друго не така популярно, но заслужаващо внимание място, съхранява ценната икона - Virgin Kardiotissa. Говори се, че тя лекува страдащите. Манастирът се намира в близост до село Кера, заобиколен от планини. Построен е през 13-ти век. Известната икона е от 7 век. Според преданието тя изцелява болните и слабите, особено помага на бездетни жени. Три пъти иконата била крадена от турците, карали я в Константинопол, но тя винаги се връщала на Крит. Не помагала дори веригата, с която я приковали към мраморен стълб. Днес в църквата има копие на иконата. За съжаление оригиналът бил откраднат от търговци на вино и отнесен в Италия. Копието е от 18-ти век.
Пещерата Дикти в Източен Крит според легендата е мястото, където е роден Зевс. Намира на височина от 1050 метра над морското равнище. Входът е незабележим. Но когато влезете вътре, ви поразява красотата, застинала в камъка. Гигантските сталактити в са впечатляващи. На дъното на пещерата се намира езеро. В него са открити оръжие, златни и бронзови украшения. По времето на Минойската цивилизация пещерата е била култово място. Днес туристите просто хвърля монети в езерото, за да се върнат тук отново. За да се достигне до пещерата, са необходими удобни обувки. Ленивите туристи идват в пещерата на магарета.
Накратко дори да сте били на Крит, този голям остров винаги има с какво да Ви изненада и Вашата почивка на Крит да бъде неповторима!